ŞUŞADA İNŞA EDİLƏCƏK 4-CÜ YAŞAYIŞ KOMPLEKSİNİN TƏMƏLQOYMA MƏRASİMİ
Mayın 9-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşada inşa ediləcək dördüncü yaşayış kompleksinin təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma yeni yaşayış kompleksi barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, Şuşa şəhərində dördüncü yaşayış kompleksinin layihəsi çərçivəsində 16 binanın inşası nəzərdə tutulub. Kompleksin ümumi sahəsi 6,2 hektardır. Ümumilikdə yaşayış kompleksində 274 mənzilin inşası planlaşdırılır. Binalarda bir, iki, üç, dörd və beşotaqlı mənzillər olacaq. Yaşayış kompleksinin ərazisində zəruri sosial infrastruktur yaradılacaq.
Azərbaycanın mədəniyyət beşiyi sayılan Şuşa 2020-ci il noyabrın 8-də işğaldan azad edildikdən sonra burada genişmiqyaslı tikinti-quruculuq prosesinə başlanılıb. Bu gün şəhər tarixi siması və mədəni irsi qorunub saxlanılmaqla bərpa olunur, doğma sakinlərinə yenidən qucaq açır. İndiyədək Şuşaya 376 ailə, ümumilikdə 1409 nəfərdən artıq keçmiş məcburi köçkün qayıdıb.
Qeyd edək ki, indiyədək Şuşada 450 mənzildən ibarət 23 bina sakinlərin istifadəsinə verilib. Növbəti mərhələdə daha üç layihənin icrası nəzərdə tutulur. Dövlət və özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində şəhərin mərkəzi küçəsində 10 yaşayış kompleksi inşa edilir. Onların sırasına mehmanxana, ofis binaları və digər obyektlərin tikintisi daxildir.

ЦЕРЕМОНИЯ ЗАКЛАДКИ ФУНДАМЕНТА ЧЕТВЁРТОГО ЖИЛОГО КОМПЛЕКСА, КОТОРЫЙ БУДЕТ ПОСТРОЕН В ШУШЕ
9 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии закладки фундамента четвёртого жилого комплекса, который будет построен в Шуше.
Главе государства и первой леди была представлена информация о новом жилом комплексе.
Сообщалось, что в рамках проекта четвёртого жилого комплекса в городе Шуша планируется строительство 16 зданий. Общая площадь комплекса составляет 6,2 гектара. В целом предусматривается строительство 274 квартир. В зданиях будут одно-, двух-, трёх-, четырёх- и пятикомнатные квартиры. На территории жилого комплекса будет создана необходимая социальная инфраструктура.
Считающийся колыбелью азербайджанской культуры город Шуша был освобождён от оккупации 8 ноября 2020 года, после чего здесь начался масштабный процесс строительства и восстановления. Сегодня город восстанавливается с сохранением своего исторического облика и культурного наследия, вновь распахивая двери для своих коренных жителей. До настоящего времени в Шушу вернулись 376 семей, в общей сложности более 1409 бывших вынужденных переселенцев.
Следует отметить, что до настоящего времени в Шуше было сдано в эксплуатацию 23 здания, включающие 450 квартир. На следующем этапе планируется реализация ещё трёх проектов. В рамках государственно-частного партнёрства на центральной улице города строятся 10 жилых комплексов. В их числе — гостиницы, офисные здания и другие объекты.