ŞUŞADA İNŞA EDİLƏCƏK 4-CÜ YAŞAYIŞ KOMPLEKSİNİN TƏMƏLQOYMA MƏRASİMİ
Mayın 9-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşada inşa ediləcək dördüncü yaşayış kompleksinin təməlqoyma mərasimində iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma yeni yaşayış kompleksi barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, Şuşa şəhərində dördüncü yaşayış kompleksinin layihəsi çərçivəsində 16 binanın inşası nəzərdə tutulub. Kompleksin ümumi sahəsi 6,2 hektardır. Ümumilikdə yaşayış kompleksində 274 mənzilin inşası planlaşdırılır. Binalarda bir, iki, üç, dörd və beşotaqlı mənzillər olacaq. Yaşayış kompleksinin ərazisində zəruri sosial infrastruktur yaradılacaq.
Azərbaycanın mədəniyyət beşiyi sayılan Şuşa 2020-ci il noyabrın 8-də işğaldan azad edildikdən sonra burada genişmiqyaslı tikinti-quruculuq prosesinə başlanılıb. Bu gün şəhər tarixi siması və mədəni irsi qorunub saxlanılmaqla bərpa olunur, doğma sakinlərinə yenidən qucaq açır. İndiyədək Şuşaya 376 ailə, ümumilikdə 1409 nəfərdən artıq keçmiş məcburi köçkün qayıdıb.
Qeyd edək ki, indiyədək Şuşada 450 mənzildən ibarət 23 bina sakinlərin istifadəsinə verilib. Növbəti mərhələdə daha üç layihənin icrası nəzərdə tutulur. Dövlət və özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində şəhərin mərkəzi küçəsində 10 yaşayış kompleksi inşa edilir. Onların sırasına mehmanxana, ofis binaları və digər obyektlərin tikintisi daxildir.

GROUNDBREAKING CEREMONY OF THE 4TH RESIDENTIAL COMPLEX TO BE BUILT IN SHUSHA
On May 9, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the groundbreaking ceremony for the fourth residential complex to be built in Shusha.
The President and the First Lady were informed about the new residential complex.
It was noted that the project for the fourth residential complex in the city of Shusha envisions the construction of 16 buildings. The total area of the complex is 6.2 hectares. In total, 274 apartments are planned to be built within the complex. The buildings will feature one-, two-, three-, four-, and five-room apartments. Necessary social infrastructure will also be created within the residential complex.
Since Shusha, known as the cradle of Azerbaijani culture, was liberated from occupation on November 8, 2020, large-scale construction and restoration work has been underway. Today, the city is being restored while preserving its historical appearance and cultural heritage, once again welcoming its native residents. So far, 376 families, comprising more than 1,409 former internally displaced persons, have returned to Shusha.
It should be noted that up to now, 23 buildings comprising 450 apartments have been commissioned for residents in Shusha. In the next phase, the implementation of three more projects is planned. Within the framework of public-private partnership, 10 residential complexes are being constructed on the city's main street. These include hotels, office buildings, and other facilities.