Şuşada Zəfərimizin 5 illiyi və Şuşa şəhər günü qeyd edildi.
Qalib Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Müzəffər Azərbaycan Ordusu 2020-ci il noyabrın 8-də tarixi bir Zəfərə nail oldu. Azərbaycanın mədəniyyət beşiyi olan Şuşa şəhəri işğalçılardan azad edildi.
Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin və Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin təşkilatçılığı ilə Şuşa şəhərində Zəfərimizin 5 illiyi və Şuşa şəhər günü silsilə tədbirlərlə qeyd edildi.
Tədbirlərdə Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov və Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin icraçı direktoru Tural Novruzov, Xüsusi Nümayəndəliyin və Qoruq İdarəsinin məsul əməkdaşları, şəhid ailələri və qazilər, hüquq-mühafizə orqanlarının rəhbərləri, ictimaiyyət nümayəndələri və Şuşa şəhər sakinləri iştirak edirdilər.
Şuşa şəhər 1 nömrəli tam orta məktəbində keçirilən tədbirdə məktəblilərin ifasında səslənən şeirlər, milli rəqslər, göstərilən səhnəciklər, Qarabağ Universitetinin dram dərnəyinin tələbələrinin təqdim etdiyi tamaşa alqışlarla qarşılandı.
“Güllü bağ” ərazisində şuşalıların əl işləri nümayiş etdirildi. Şuşada fəaliyyət göstərən otel və restoranların, sakinlərin hazırladığı dadlı təamlar, səslənən musiqi sədaları bayram təntənəsini daha da rəngarəng etdi.
“Şuşa” otelinin foyesində Şuşa sakinlərinin rəsm sərgisi hər kəsin marağına səbəb oldu. Sakinlərin təqdim etdiyi bayram konserti möhtəşəmliyi ilə yadda qaldı.
“8 Noyabr - Zəfərin təntənəsi” adlı tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səslənməsi ilə başladı.
Torpaqlarımızın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi dərin ehtiramla yad edildi.
Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov tədbirdə çıxış edərək, bu möhtəşəm gün münasibətilə xalqımızı təbrik etdi.
Qarabağ Universitetinin tələbələrinin və Mədəniyyət Nazirliyinin xətti ilə davam edən bayram konserti Şuşa şəhər sakinlərinin sevincinə, bayram əhval-ruhiyyəsinə öz töhfəsini verdi.

The 5th anniversary of our Victory and Shusha City Day were celebrated in Shusha.
Under the leadership of the Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the Victorious Azerbaijani Army achieved a historic victory on November 8, 2020. The city of Shusha—the cradle of Azerbaijani culture—was liberated from the occupiers.
Organized by the Special Representative Office of the President of the Republic of Azerbaijan in the Shusha District and the Shusha City State Reserve Administration, a series of events was held in the city to mark the 5th anniversary of our Victory and Shusha City Day.
The events were attended by Aydin Karimov, the Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Shusha District, and Tural Novruzov, Executive Director of the Shusha City State Reserve Administration, as well as responsible staff of the Special Representative Office and the Reserve Administration, families of martyrs and veterans, heads of law-enforcement agencies, public representatives, and residents of Shusha.
At the event held at Shusha City Secondary School No. 1, poems recited by schoolchildren, national dances, short sketches, and a performance presented by students of the drama club of Karabakh University were greeted with applause.
In the “Güllü bağ” area, handicrafts by Shusha residents were exhibited. Delicious dishes prepared by hotels and restaurants operating in Shusha, along with those made by residents, and the music that filled the air made the festivities even more colorful.
An art exhibition by Shusha residents in the foyer of the “Shusha” hotel drew great interest. The festive concert presented by residents was memorable for its grandeur.
The event titled “8 November — The Triumph of Victory” began with the performance of the State Anthem of the Republic of Azerbaijan.
The cherished memory of our martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity of our homeland was honored with deep respect.
Addressing the gathering, Aydin Karimov, the Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Shusha District, congratulated our people on this remarkable day.
The festive concert, continued with the participation of students of Karabakh University and with the support of the Ministry of Culture, contributed to the joy and celebratory mood of the residents of Shusha.