Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü və Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə 2021-ci il may ayının 12-də ölkəmizin mədəniyyət paytaxtı Şuşada- Cıdır düzündə “Xarıbülbül” musiqi festivalı keçirilib.
Cənab Prezident İlham Əliyev musiqi festivalının açılışında çıxış edərək, bu günün ölkəmizin tarixində əlamətdar bir gün olduğunu vurğulayıb. “Xarıbülbül” musiqi festivalının şəhidlərimizin əziz xatirəsinə həsr olunduğunu, qazandığımız qələbəni qəhrəman hərbçilərimizə və Azərbaycan xalqına borclu olduğumuzu öz nitqində festival iştirakçılarına çatdırıb. Həmçinin “Xarıbülbül” musiqi festivalının Şuşada hər il keçiriləcəyi ilə bağlı məlumat verərək, 2021-ci ildə keçirilən festivalın Azərbaycanda yaşayan xalqların nümayəndələrini əhatə etdiyini bildirib.
“Xarıbülbül” musiqi festivalının növbəti günündə- may ayının 13-də burada qala-konsert təşkil olunub.
Cənab Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva qala-konsertdə festival ifaçılarının çıxışlarını dinləyiblər.
Festival çərçivəsində Xalq artistləri Alim Qasımov, Azərin, Dinarə Əliyeva, Elçin Əzizov, Əlixan Səmədov, Fərhad Bədəlbəyli, Mənsum İbrahimov, Murad Adıgözəlzadə, Natiq Şirinov, Polad Bülbüloğlu, Samir Cəfərov, Teyyub Aslanov, Yusif Eyvazov, Əməkdar artistlər Fərqanə Qasımova, Mirələm Mirələmov, Sahib Paşazadə, Şəhriyar İmanov, Şirzad Fətəliyev və digər ifaçıların çıxışları alqışlarla qarşılanıb.
Qala-konsertdə Xalq artistləri Rauf Abdullayev, Yalçın Adıgözəlov, Əməkdar artist Fuad İbrahimov və Murtuza Bülbülün dirijorluğu ilə Üzeyir Hacıbəyli adına Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestri, Xalq artisti Gülbacı İmanovanın bədii rəhbərliyi ilə Azərbaycan Dövlət Xor Kapellası çıxış ediblər. Konsertdə Üzeyir Hacıbəylinin, Fikrət Əmirovun, Qara Qarayevin, Ələkbər Tağıyevin, Müslüm Maqomayevin, Niyazinin, Tofiq Quliyevin, Vasif Adıgözəlovun və digər bəstəkarların əsərləri təqdim olunub.
Konsertdə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin vaxtı ilə işğal altında olan ərazilərimiz haqqında fikirlərini, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı, cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ərazi bütövlüyümüzün bərpa olunmasını əks etdirən videoçarx təqdim edilib.
Müzəffər Ali Baş komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun torpaqlarımızı işğaldan azad etməsindən sonra ilk dəfə keçirilən “Xarıbülbül” musiqi festivalı incəsənət xadimlərinin “Azərbaycan” mahnısının birgə ifası ilə yekunlaşıb.
Konsert bitəndən sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva festivalda iştirak edən incəsənət xadimləri ilə görüşüblər. Cıdır düzündə hamı birlikdə “Qarabağ Azərbaycandır!” söyləyib.

Впервые после освобождения Шуша на Чыдырской равнине прошел музыкальный фестиваль "Харибулбул".
По инициативе Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева и организованного Фондом Гейдара Алиева музыкальный фестиваль «Харибулбул» прошел 12 мая 2021 года в Шуша-Джыдыр Дюзю, культурная столица нашей страны.
Выступая на открытии музыкального фестиваля, Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что сегодня знаменательный день в истории нашей страны. В своем выступлении он сказал участникам фестиваля, что музыкальный фестиваль "Харибулбул" посвящен памяти наших шехидов и что победой мы обязаны нашим героическим воинам и народу Азербайджана. Он также сообщил, что ежегодно в Шуше будет проводиться музыкальный фестиваль «Харибулбул», отметив, что фестиваль 2021 года охватывает представителей народов, проживающих в Азербайджане.
На следующий день музыкального фестиваля «Харибулбул», 13 мая, здесь прошел гала-концерт.
Г-н Президент Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева, дочери Лейла Алиева и Арзу Алиева слушали выступления артистов фестиваля на гала-концерте.
Народные артисты Алим Гасымов, Азерин, Динара Алиева, Эльчин Азизов, Алихан Самедов, Фархад Бадалбейли, Мансум Ибрагимов, Мурад Адигезалзаде, Натиг Ширинов, Полад Булбулоглу, Самир Джафаров, Тейюб Асимазов, Фарусифа Гасванова, Хонэю Эйган Эйган Сахиб Пашазаде, Шахрияр Иманов, Ширзад Фаталиев и другие исполнители были встречены аплодисментами.
Гала-концерт представили народные артисты Рауф Абдуллаев, Ялчин Адигозалов, заслуженный артист Фуад Ибрагимов и Муртуза Бюльбюль, Азербайджанский государственный симфонический оркестр имени Узеира Гаджибейли, Азербайджанская государственная хоровая капелла под художественным руководством народной артистки Гульбаджи Имановой. В концерте прозвучали произведения Узеира Гаджибейли, Фикрета Амирова, Кара Гараева, Алекбара Тагиева, Муслима Магомаева, Ниязи, Тофика Гулиева, Васифа Адигозалова и других композиторов.
В рамках концерта был показан видеоролик, отражающий взгляды общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева на наши оккупированные территории, восстановление нашей территориальной целостности под руководством Главнокомандующего Вооруженными Силами Президента Ильхама Алиева.
Музыкальный фестиваль «Харибулбул», проводимый впервые после освобождения наших земель азербайджанской армией под руководством Верховного Главнокомандующего  Ильхама Алиева, завершился совместным исполнением артистами песни «Азербайджан».
После концерта Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились с артистами, участвующими в фестивале. «Карабах - это Азербайджан!» он сказал.