Tarixi Materada Şuşa haqqında danışıldı
Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin icraçı direktoru Tural Novruzov, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəliyinin baş məsləhətçisi Elşad İsgəndərov və qoruğun digər əməkdaşları  İtaliyanın tarixi Matera şəhərinin mədəni irsinin bərpasının 30 illiyinə həsr olunmuş “Matera 30- fikirlər reallığı formalaşdırır”  konfransına qatılıblar.
Səfərin əsas məqsədi tarixi abidələrin bərpası istiqamətinində yeni biliklərin istər nəzəri, istərsə də təcrübə baxımından öyrənilməsi və tətbiqidir.
Konfrans zamanı çıxış edən Tural Novruzov bir çox dünya şöhrətli şəxsiyyətlərin məhz Şuşada dünyaya göz açdıqlarını bildirib.
İcraçı direktor işğal zamanı ermənilərin  yüzlərlə tarixi abidəyə ziyan vurduqlarını, hətta bəzilərini məhv etdiklərini xüsusi olaraq diqqətə çatdırıb. Tural Novruzov bildirib ki,  Şuşanın azad edilməsindən sonra həyata keçirilməkdə olan yenidənqurma işlərinin önündə məhz abidələrin bərpası durur ki, bu istiqamətdə də Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi hal-hazırda bir çox məşhur şirkətlərlə, eyni zamanda İtaliyalı Pietro Laureano kimi peşəkar mütəxəssis, çox böyük təcrübəyə malik İPOGEYA ilə bərabər çalışır.
Daha sonra Şuşa şəhərində görülməkdə olan bərpa-quruculuq işləri ilə bağlı təqdimat konfrans iştirakçılarına təqdim olunub.

Исполнительный директор Государственного заповедника города Шуша Турал Новрузов, главный советник Специального представительства Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Эльшад Искендеров и другие сотрудники заповедника приняли участие в конференции «Матера 30 – идеи формируют реальность», посвященной 30-летию восстановления культурного наследия исторического итальянского города Матера.
Основная цель поездки – изучение и применение новых знаний, как теоретических, так и практических, в направлении реставрации исторических памятников.
Выступая на конференции, Турал Новрузов отметил, что в Шуше родились многие всемирно известные личности.
Исполнительный директор особо обратил внимание на то, что во время оккупации армяне нанесли ущерб сотням исторических памятников, а некоторые даже разрушили. Турал Новрузов сообщил, что в рамках работ по реконструкции, которые ведутся после освобождения Шуши, на первом плане стоит именно восстановление памятников. В этом направлении Государственный заповедник города Шуша в настоящее время сотрудничает со многими известными компаниями, в том числе с таким профессиональным специалистом из Италии, как Пьетро Лауреано, и обладающей огромным опытом компанией IPOGEYA.
Далее участникам конференции была представлена презентация о реставрационно-строительных работах, проводимых в городе Шуша.