Xankəndi şəhərində 3-cü Milli Şəhərsalma Forumu keçirilir.
Oktyabrın 15-də Xankəndi şəhərində 3-cü Milli Şəhərsalma Forumu işə başlayıb. Forum “İqlimədavamlı və sağlam şəhərlərə doğru: regional tərəfdaşlıqlar və innovativ həllər” mövzusunda keçirilir. Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev Prezident İlham Əliyevin iştirakçılara müraciətini oxuyub.
Tədbirdə 60-dan çox ölkədən 400-dək dövlət və özəl qurumların nümayəndələri, beynəlxalq təşkilatların, akademik institutların və vətəndaş cəmiyyətinin təmsilçiləri iştirak edirlər.
Forumda çıxış edən Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov Şuşada böyük infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsindən, 2027-ci ilin əvvəlinə kimi 45 binanın tikilib təhvil verilməsindən danışaraq bildirib ki, sözügedən binaların artıq tikintisinə başlanılıb. 800-dən çox mənzil istifadəyə veriləcək və 3 minə yaxın insan bu mənzillərə köçürüləcək.
Sonra Forum iştirakçıları Azərbaycanın tarixi və qədim diyarı Şuşa şəhərinin mərkəzi meydanı, qala divarları, Yuxarı Gövhərağa məscidi, Yeni Yaşayış Kompleksi ilə tanış olublar. Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov qonaqlara Şuşa şəhərinin tarixi, işğal dövründəki vəziyyəti, şəhərdə Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın nəzarəti ilə aparılan quruculuq işləri, tarixi abidələrin bərpası və nəzərdə tutulan planlar barədə məlumat verib.

В городе Ханкенди проходит III Национальный форум по градостроительству.
15 октября в Ханкенди начал работу III Национальный форум по градостроительству. Форум проходит на тему: «К климатоустойчивым и здоровым городам: региональные партнёрства и инновационные решения». Председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев огласил обращение Президента Ильхама Алиева к участникам.
В мероприятии участвуют представители государственных и частных структур, международных организаций, академических институтов и гражданского общества — всего около 400 делегатов из более чем 60 стран.
Выступая на форуме, специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдын Керимов рассказал о реализации в Шуше крупных инфраструктурных проектов. По его словам, к началу 2027 года будут построены и сданы 45 зданий; строительство уже началось. Планируется ввести в эксплуатацию свыше 800 квартир и переселить туда почти 3 000 человек.
Затем участники форума ознакомились с центральной площадью древнего и исторического города Шуша, крепостными стенами, мечетью Юхары Говхарага (Верхняя Гевхар-ага) и Новым жилым комплексом. Айдын Керимов познакомил гостей с историей города, его состоянием в период оккупации, а также с проводимыми под контролем Президента Ильхама Алиева и первой вице-президента Мехрибан Алиевой строительными и восстановительными работами, реставрацией исторических памятников и намеченными планами.