COP 29 çərçivəsində şəhərsalma və iqlim dəyişikliyi üzrə üçüncü nazirlər toplantısı keçirilib
20 noyabr 2024-cü il tarixində COP 29  çərçivəsində “Şəhərsalma və İqlim dəyişikliyi” 3-cü nazirlər toplantısında Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov  “Dayanıqlı və sağlam şəhərlər deklarasiyası”nın önəmindən danışaraq, azad olunmuş ərazilərdə, xüsusən Şuşada yaşıllığın qorunması, bərpa quruculuq işlərində binaların enerji effektivliyi, ümumilikdə yeni iqlim çağırışlarına dair tələblərə cavab verən layihələrin həyata keçirilməsi barədə məlumat verib.
COP 29 çərçivəsində, eyni zamanda  İSESCO pavilyonunda İSESCO-nun Baş direktoru  Salim Al Malikin,  Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimovun, Mədəniyyət naziri  Adil Kərimlinin    və  digər rəsmilərin iştirakı ilə “Şuşa: Müqəddəs şəhər” kitabının ərəb dilində təqdimatı keçirildi.  “Şuşa 2024-İslam dünyasının Mədəniyyət paytaxtı ili” çərçivəsində bu kitabın nəşr  olunması mühüm əhəmiyyət daşıdığı qədər, çoxmilyonlu ərəb dünyası üçün Şuşa həqiqətlərinin öyrənilməsində də böyük dəyərə malikdir.

The Third Ministerial Meeting on Urban Planning and Climate Change Held Within the Framework of COP 29
20.11.2024 - 17:00
On November 20, 2024, within the framework of COP 29, the third ministerial meeting on "Urban Planning and Climate Change" took place. Aydin Karimov, the Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Shusha District, highlighted the importance of the "Declaration on Sustainable and Healthy Cities." He emphasized the preservation of green areas in the liberated territories, particularly in Shusha, and provided information about projects being implemented to meet the demands of new climate challenges, including energy efficiency in buildings and restoration and construction works.
Additionally, within the framework of COP 29, the presentation of the book "Shusha: The Sacred City" in Arabic was held at the ISESCO pavilion. The event was attended by the Director-General of ISESCO, Salim AlMalik, the Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Shusha District, Aydin Karimov, the Minister of Culture, Adil Karimli, and other officials. The publication of this book as part of the "Shusha 2024 – Islamic World Cultural Capital Year" holds significant importance. It not only promotes awareness of Shusha among the multi-million Arabic-speaking audience but also serves as a valuable resource for studying the historical truths about Shusha.