COP 29 çərçivəsində şəhərsalma və iqlim dəyişikliyi üzrə üçüncü nazirlər toplantısı keçirilib
20 noyabr 2024-cü il tarixində COP 29  çərçivəsində “Şəhərsalma və İqlim dəyişikliyi” 3-cü nazirlər toplantısında Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov  “Dayanıqlı və sağlam şəhərlər deklarasiyası”nın önəmindən danışaraq, azad olunmuş ərazilərdə, xüsusən Şuşada yaşıllığın qorunması, bərpa quruculuq işlərində binaların enerji effektivliyi, ümumilikdə yeni iqlim çağırışlarına dair tələblərə cavab verən layihələrin həyata keçirilməsi barədə məlumat verib.
COP 29 çərçivəsində, eyni zamanda  İSESCO pavilyonunda İSESCO-nun Baş direktoru  Salim Al Malikin,  Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimovun, Mədəniyyət naziri  Adil Kərimlinin    və  digər rəsmilərin iştirakı ilə “Şuşa: Müqəddəs şəhər” kitabının ərəb dilində təqdimatı keçirildi.  “Şuşa 2024-İslam dünyasının Mədəniyyət paytaxtı ili” çərçivəsində bu kitabın nəşr  olunması mühüm əhəmiyyət daşıdığı qədər, çoxmilyonlu ərəb dünyası üçün Şuşa həqiqətlərinin öyrənilməsində də böyük dəyərə malikdir.

20 ноября 2024 года в рамках COP 29 на третьей министерской встрече по вопросам «Градостроительство и изменение климата» специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдын Керимов рассказал о важности «Декларации о устойчивых и здоровых городах». Он подчеркнул необходимость сохранения зелёных зон на освобождённых территориях, особенно в Шуше, и проинформировал о реализации проектов, отвечающих требованиям новых климатических вызовов, включая энергоэффективность зданий и восстановительно-строительные работы.
Также в рамках COP 29 на павильоне ИСЕСКО с участием Генерального директора ИСЕСКО Салима Аль-Малика, специального представителя Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдына Керимова, министра культуры Адила Керимли и других официальных лиц состоялась презентация книги «Шуша: Священный город» на арабском языке. Издание этой книги в рамках года «Шуша 2024 — Культурная столица исламского мира» имеет важное значение как для популяризации фактов о Шуше среди многомиллионной арабской аудитории, так и для изучения исторической правды о Шуше.