Heydər Əliyev Mərkəzində "İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə mədəni irs abidələrinin bərpası üzrə layihələr: hədəflər, çağırışlar, xüsusiyyətlər, perspektivlər" mövzusunda "dəyirmi masa" keçirilib.
Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Anar Ələkbərov tədbirdə çıxış edib. Bildirib ki, otuz ilə yaxın müddətdə Ermənistanın işğalı altında olan ərazilərimiz Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Vətən müharibəsi nəticəsində azad edildikdən sonra burada genişmiqyaslı quruculuq-bərpa işlərinə start verilib. Bölgədə infrastruktur layihələri ilə yanaşı, tarixi və mədəniyyət abidələrinin inventarlaşdırılması, mühafizəsi, o cümlədən bərpası istiqamətində genişmiqyaslı işlərin həyata keçirilməkdə olduğunu deyib.
“Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva 2020-ci il dekabrın 8-də Fondun işğaldan azad edilən ərazilərdəki mədəni-dini abidələrin, məscidlərin bərpası üzrə layihəyə başladığını bəyan etdi. Bununla da Heydər Əliyev Fondu tarixi bərpa işlərində dövlət tərəfindən həyata keçirilən layihələrə vətəndaş cəmiyyətinin üzvü kimi öz dəstəyini göstərir.
Azərbaycan Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov çıxış edərək bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, şəhərin tarixi görkəminin bərpası üzrə qısa müddət ərzində böyük işlər görülüb. Şəhərin tarixi abidələr yerləşən hissələri zonalara ayrılıb. “Bildiyimiz kimi, təkcə Şuşa şəhərində 150-dən çox tarixi abidə mövcuddur. Bu abidələrin hər birinin bərpası bizim üçün xüsusi önəm daşıyır. Prezident İlham Əliyevin Şuşanın mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi barədə Sərəncam imzalaması şəhərin xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu bir daha göstərir. Buna görə də Şuşanın bərpası və yenidənqurması xüsusi həssaslıqla aparılır”, - deyə Aydın Kərimov bildirib.
Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Məftun Abbasov rəhbərlik etdiyi qurumun gördüyü işlərdən danışıb. Bildirib ki, mühafizəsinə ehtiyac olan tarixi abidələrlə iş xüsusi həssaslıqla görülür. Şəhərin baş planının hazırlanması istiqamətində xarici mütəxəssislərlə birgə müzakirələr aparılır. Şuşalıların doğma şəhərlərinə mütəmadi səfərləri təşkil olunub, eyni zamanda, onların köçürülməsi və şəhərdə çalışan insanların yerləşdirilməsi istiqamətində də işlər həyata keçirilir.
Şuşa şəhərində Mehmandarovlar malikanə kompleksinin bərpası ilə bağlı danışan "Cronos” şirkətinin baş bərpaçısı Uğur Miralay bildirib ki, digər tarixi abidələrimiz kimi, bu maddi-mədəniyyət tikilisi də erməni işğalı dövründə dağıntılara məruz qalıb. Hazırda burada da bərpa işləri aparılır, abidənin əvvəlki görkəmi özünə qaytarılır. Aparılan işlər zamanı tarixi mənbələrdəki fotolardan istifadə edilir.

A round table on "Projects for the restoration of cultural heritage monuments in the liberated territories: goals, challenges, features, perspectives" was held at the Heydar Aliyev Center.
The Heydar Aliyev Center hosted a round table on "Projects for the restoration of cultural heritage monuments in the liberated territories: goals, challenges, features, perspectives."
Aide to the President of Azerbaijan Anar Alakbarov addressed the event. He said that after the liberation of the territories occupied by Armenia for about thirty years under the leadership of President of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev as a result of the Great Patriotic War, large-scale construction and restoration work began here. He said that along with infrastructure projects in the region, large-scale work is being carried out to inventory, protect and restore historical and cultural monuments.
First Vice President, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva stated that on December 8, 2020, the Foundation launched a project to restore cultural and religious monuments and mosques in the liberated territories. Thus, the Heydar Aliyev Foundation, as a member of civil society, supports the projects implemented by the state in the restoration of history.
The Special Representative of the President of Azerbaijan in Shusha district Aydin Karimov said that on the instructions of President Ilham Aliyev, great work has been done in a short time to restore the historical appearance of the city. The parts of the city where historical monuments are located are divided into zones. “As we know, there are more than 150 historical monuments in Shusha alone. The restoration of each of these monuments is of special importance to us. The signing of the Order by President Ilham Aliyev declaring Shusha the capital of culture once again demonstrates the special importance of the city. Therefore, the restoration and reconstruction of Shusha is carried out with special sensitivity, "Aydin Karimov said.
Chairman of the Board of Shusha City State Reserve Maftun Abbasov spoke about the work done by the organization. He said that work with historical monuments in need of protection is carried out with special sensitivity. Discussions are underway with foreign experts to develop a master plan for the city. Regular visits of Shusha residents to their hometowns have been organized, and work is underway to relocate them and accommodate people working in the city.
Speaking about the restoration of the Mehmandarovs' mansion complex in Shusha, Cronos chief restorer Ugur Miralay said that like other historical monuments, this material and cultural building was destroyed during the Armenian occupation. . Photographs from historical sources are used during the work.