Heydər Əliyev Mərkəzində "İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə mədəni irs abidələrinin bərpası üzrə layihələr: hədəflər, çağırışlar, xüsusiyyətlər, perspektivlər" mövzusunda "dəyirmi masa" keçirilib.
Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Anar Ələkbərov tədbirdə çıxış edib. Bildirib ki, otuz ilə yaxın müddətdə Ermənistanın işğalı altında olan ərazilərimiz Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Vətən müharibəsi nəticəsində azad edildikdən sonra burada genişmiqyaslı quruculuq-bərpa işlərinə start verilib. Bölgədə infrastruktur layihələri ilə yanaşı, tarixi və mədəniyyət abidələrinin inventarlaşdırılması, mühafizəsi, o cümlədən bərpası istiqamətində genişmiqyaslı işlərin həyata keçirilməkdə olduğunu deyib.
“Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva 2020-ci il dekabrın 8-də Fondun işğaldan azad edilən ərazilərdəki mədəni-dini abidələrin, məscidlərin bərpası üzrə layihəyə başladığını bəyan etdi. Bununla da Heydər Əliyev Fondu tarixi bərpa işlərində dövlət tərəfindən həyata keçirilən layihələrə vətəndaş cəmiyyətinin üzvü kimi öz dəstəyini göstərir.
Azərbaycan Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov çıxış edərək bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, şəhərin tarixi görkəminin bərpası üzrə qısa müddət ərzində böyük işlər görülüb. Şəhərin tarixi abidələr yerləşən hissələri zonalara ayrılıb. “Bildiyimiz kimi, təkcə Şuşa şəhərində 150-dən çox tarixi abidə mövcuddur. Bu abidələrin hər birinin bərpası bizim üçün xüsusi önəm daşıyır. Prezident İlham Əliyevin Şuşanın mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi barədə Sərəncam imzalaması şəhərin xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu bir daha göstərir. Buna görə də Şuşanın bərpası və yenidənqurması xüsusi həssaslıqla aparılır”, - deyə Aydın Kərimov bildirib.
Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Məftun Abbasov rəhbərlik etdiyi qurumun gördüyü işlərdən danışıb. Bildirib ki, mühafizəsinə ehtiyac olan tarixi abidələrlə iş xüsusi həssaslıqla görülür. Şəhərin baş planının hazırlanması istiqamətində xarici mütəxəssislərlə birgə müzakirələr aparılır. Şuşalıların doğma şəhərlərinə mütəmadi səfərləri təşkil olunub, eyni zamanda, onların köçürülməsi və şəhərdə çalışan insanların yerləşdirilməsi istiqamətində də işlər həyata keçirilir.
Şuşa şəhərində Mehmandarovlar malikanə kompleksinin bərpası ilə bağlı danışan "Cronos” şirkətinin baş bərpaçısı Uğur Miralay bildirib ki, digər tarixi abidələrimiz kimi, bu maddi-mədəniyyət tikilisi də erməni işğalı dövründə dağıntılara məruz qalıb. Hazırda burada da bərpa işləri aparılır, abidənin əvvəlki görkəmi özünə qaytarılır. Aparılan işlər zamanı tarixi mənbələrdəki fotolardan istifadə edilir.

В Центре Гейдара Алиева состоялся круглый стол на тему «Проекты восстановления памятников культурного наследия на освобожденных территориях: цели, задачи, особенности, перспективы».
На мероприятии выступил помощник президента Азербайджана Анар Алекперов. Он сообщил, что после освобождения оккупированных Арменией около тридцати лет территорий под руководством Президента Азербайджана, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева в результате Великой Отечественной войны здесь начались широкомасштабные строительные и восстановительные работы. . Он сообщил, что наряду с инфраструктурными проектами в регионе проводится масштабная работа по инвентаризации, охране и реставрации памятников истории и культуры.
Первый вице-президент, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева заявила, что 8 декабря 2020 года Фонд начал реализацию проекта по восстановлению культурно-религиозных памятников и мечетей на освобожденных территориях. Таким образом, Фонд Гейдара Алиева как член гражданского общества поддерживает реализуемые государством проекты по восстановлению истории.
Спецпредставитель Президента Азербайджана в Шушынском районе Айдын Керимов сказал, что по поручению Президента Ильхама Алиева в короткие сроки была проделана большая работа по восстановлению исторического облика города. Части города, где расположены исторические памятники, разделены на зоны. «Как известно, только в Шуше более 150 исторических памятников. Восстановление каждого из этих памятников имеет для нас особое значение. Подписание Президентом Ильхамом Алиевым Распоряжения об объявлении Шушы культурной столицей еще раз свидетельствует об особой важности города. Поэтому реставрация и реконструкция Шушы проводится с особой тщательностью», - сказал Айдын Керимов.
Председатель правления Шушынского городского государственного заповедника Мафтун Аббасов рассказал о работе, проделанной организацией. Он сказал, что работа с историческими памятниками, нуждающимися в охране, ведется с особой чуткостью. Ведутся переговоры с зарубежными экспертами по разработке генерального плана города. Организованы регулярные выезды шушынцев в родные города, ведется работа по их расселению и размещению работающих в городе.
Говоря о реставрации усадебного комплекса Мехмандаровых в Шуше, главный реставратор Кроноса Угур Миралай сказал, что, как и другие памятники истории, это материально-культурное сооружение было разрушено во время армянской оккупации.. В ходе работ использованы фотографии из исторических источников.