Əhməd Bəy Ağaoğlu təkcə övladı olduğu Azərbaycan xalqının deyil, bütün türk-islam dünyasının ədəbi-mədəni və ictimai-siyasi fikir tarixində diqqətəlayiq yer tutan görkəmli şəxsiyyətlərdən biridir.
Sorbon Universitetində təhsil aldığı dövrdə Əhməd bəy Yaxın Şərq haqqında çap edilmiş iki kitaba rəy yazır, bundan əlavə, Tiflisdə çıxan rusdilli “Kavkaz” qəzetinə məqalələr göndərir.
Fransada təhsil aldıqdan sonra geri qayıdan Əhməd bəy Ağaoğlu 1896-cı ildə Şuşada ilk kitabxana, qiraətxana açıb. 1897-ci ildə isə H.Z.Tağıyevin dəvəti ilə Bakıya gəlib, "Kaspi" qəzetində məqalələr yazıb və Ə.Hüseynzadə ilə birlikdə “Həyat” qəzetində redaktorluq edib.
Sonralar türkçülüyün tanınmış xadimi kimi məşhurlaşmış Əhməd bəy Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin köməyinə gəlmiş Qafqaz İslam Ordusu komandanının siyasi müşaviri olmuşdur. Siyasi fəaliyyəti çox aktiv olan Əhməd Ağaoğlunun eyni zamanda tez-tez ən müxtəlif mövzularda – İslam tarixi, siyasi-ideoloji məsələlərlə bağlı, milli və beynəlxalq həyatın çeşidli yönləri, beynəlxalq siyasət haqqında onlarca məqalə dərc etdirmişdir.

Ахмед Бей Агаоглу - одна из выдающихся фигур в истории литературной, культурной и общественно-политической мысли не только азербайджанского народа, но и всего тюрко-исламского мира.
Во время учебы в университете Сорбонны, Ахмад бек написал рецензии на две книги о Ближнем Востоке, а также статьи для русскоязычной газеты «Кавказ» в Тбилиси. Вернувшись после учебы во Франции, Ахмад бек Агаоглу открыл первую библиотеку и читальный зал в Шуше в 1896 году.
В 1897 году он приехал в Баку по приглашению Х.З. Тагиева, писал статьи для газеты «Каспи» и вместе с А. Гусейнзаде редактировал газету «Хаят». Позже Ахмад Бей, известный как деятель тюркизма, стал политическим советником командующего Кавказской исламской армией, пришедшего на помощь Азербайджанской Демократической Республике.
Ахмад Агаоглу, который был очень активен в политике, также опубликовал десятки статей на различные темы - историю ислама, политические и идеологические вопросы, различные аспекты национальной и международной жизни, международную политику.