Molla Pənah Vaqif (1717-1797)
Vaqif 1717-ci ildə Qazax yaxınlığındakı Salahlı kəndində anadan olmuşdur. 1759-cu ildə Qarabağ xanlığına köçməli olurlar. Pənah yaxşı təhsil görmüşdü.
O, fars və ərəb dillərində yaxşı danışır, astronomiya, riyaziyyat, musiqi və poetika üzrə geniş biliyə malik idi. Qarabağa gəldikdən az sonra Vaqif Tərtərbasardan Şuşaya köçür və burada məktəb açır.
Vaqif yaradıcılığında "Badi-səba, bir xəbər ver könlümə", "Namə gedər olsan yarın kuyinə", "Bayram oldu", "Gözlərin cəlladdır, baxışın yağı", "Durnalar", "Heyran olmuşam" və s. şeirləri xüsusi yer tutur.
Vaqifin ölümündən sonra şeirlərinin əlyazmaları məhv və talan edilmişdir. Buna baxmayaraq, aşıq poeziyası ilə bağlı yazdığı bir sıra şeirlər qorunub saxlanılır və bəzi insanlar əsərlərini oxuya bilirlər. Azərbaycan Yazıçılar Birliyi və Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində onlarla əl yazmasına rast gəlmək olar.
1967-ci ildə Şuşada olarkən Heydər Əliyev Vaqifin məzarını ziyarət etmək istəmiş, lakin məzarı tapa bilməmişdir. Onun göstərişi ilə məzar tapılmış və Əliyev yaxşı vəziyyətdə olmayan dağılmış məzarı ziyarət etmişdir. O, nitqlərinin birində gördüyü "bu məzarın Vaqifə layiq olmadığını" səsləndirmişdir.
Sonralar Ulu Öndər Heydər Əliyevin göstərişi ilə Vaqifin məzarı üzərində 1980-81-ci illərdə abidə və türbə tikildi.
1982-ci ilin yanvar ayında Heydər Əliyevin iştirakı ilə Molla Pənah Vaqifin məqbərəsinin təntənəli açılışı oldu. 1992-ci ilin may ayının 8-də bu məqbərə erməni işğalçıları tərəfindən dağıdılmışdır.
Molla Pənah Vaqifin muzey məqbərə kompleksinin inşasına memar A. V. Salamzadə və E.İ Kanukovun layihəsi əsasında 1977-ci ildə başlanılmışdır. Kompleks Şuşa şəhərinin görkəmli yeri olan Cıdır düzünə yaxın bir ərazidə şairin məzarı üstündə inşa edilmişdir. Burada M. P. Vaqifin Şuşa həyatını əks etdirən dövrə aid olan 80-ə yaxın eksponatda sərgilənirdi.
1982-ci ildə Heydər Əliyev Şuşada şairin məqbərəsi ilə yanaşı, eyni zamanda Şuşa Poeziya Evinin də açılışında və orada keçirilən "Vaqif poeziya günləri"-ndə iştirak etmişdir. Həmin tarixdən etibarən hər il avqust ayında "Vaqif poeziya günləri" keçirilir.
2016–2017-ci illərdə YUNESKO-nun yubileylər proqramı çərçivəsində "2016–2017-ci illər üçün görkəmli şəxslərin və əlamətdar hadisələrin yubileyləri proqramı"-na daxil edilmişdir.
12 yanvar 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Molla Pənah Vaqifin 300 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında sərəncam imzalamışdır.
8 noyabr 2021-ci ildə Şuşa işğaldan azad edildikdən sonra avqustun 29-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığı ilə Şuşada Vaqifin muzey-məqbərə kompleksinin təmir-bərpa və yenidənqurma işlərindən sonra açılışı olub.
Vaqif Poeziya Günləri Heydər Əliyev Fondu tərəfindən 2021-ci il avqust ayının 30-da şairin doğma şəhərində yenidən təşkil olunub.

Vagif was born in 1717 in the village of Salahli near Gazakh. In 1759 his family had to move to the Karabakh khanate.
Panah was well educated. He was fluent in Persian and Arabic and had extensive knowledge of astronomy, mathematics, music and poetry. Shortly after arriving in Karabakh, Vagif moved from Tartarbasar to Shusha and opened a school there.
Vagif's works, such as "Badi-saba, tell me something", "If you go to the prayer tomorrow's song", "It's a holiday", "Your eyes are the executioner, the oil of your eyes", "Cranes", "I was amazed" and other poems have become very famous.
After Vagif's death, the manuscripts of his poems were destroyed and looted. Nevertheless, a number of poems he wrote about ashug poetry have been preserved. Today dozens manuscripts of great Vagif can be found in the Writers' Union of Azerbaijan and the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi.
While in Shusha in 1967, Heydar Aliyev wanted to visit Vagif's grave, but could not find it. At his request, a grave was found and Aliyev visited the destroyed tomb, which was not in good condition. In one of his speeches, he said that "this grave is not worthy of Vagif."
The construction of the museum-mausoleum complex of Molla Panah Vagif was started in 1977 on the basis of the project of architects A.V. Salamzade and E.I. Kanukov. The complex was built on the tomb of the poet near the Jidir Plain, a prominent place in Shusha. It was exhibited here in about 80 exhibits belonging to the period reflecting the life of Molla Panah Vagif in Shusha.
In January 1982, the mausoleum of Molla Panah Vagif was inaugurated with the participation of National Leader Heydar Aliyev.
In 1982, along with the mausoleum of the poet in Shusha, Heydar Aliyev also took part in the opening of the Shusha Poetry House and the "Days of Vagif Poetry" held there. Since that date, "Vagif Poetry Days" are held every August annually.
It is included in the "Program of anniversaries of outstanding personalities and significant events for 2016-2017" within the framework of the anniversary program of UNESCO in 2016-2017. On January 12, 2017, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed an order to celebrate the 300th anniversary of Molla Panah Vagif.
On May 8, 1992, the mausoleum was destroyed by the Armenian occupiers.
After the liberation of Shusha on November 8, 2021, on August 29, on the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the museum-mausoleum complex of Vagif was opened in Shusha after reconstruction. Vagif Poetry Days were reorganized by the Heydar Aliyev Foundation on August 30, 2021.