Molla Pənah Vaqif (1717-1797)
Vaqif 1717-ci ildə Qazax yaxınlığındakı Salahlı kəndində anadan olmuşdur. 1759-cu ildə Qarabağ xanlığına köçməli olurlar. Pənah yaxşı təhsil görmüşdü.
O, fars və ərəb dillərində yaxşı danışır, astronomiya, riyaziyyat, musiqi və poetika üzrə geniş biliyə malik idi. Qarabağa gəldikdən az sonra Vaqif Tərtərbasardan Şuşaya köçür və burada məktəb açır.
Vaqif yaradıcılığında "Badi-səba, bir xəbər ver könlümə", "Namə gedər olsan yarın kuyinə", "Bayram oldu", "Gözlərin cəlladdır, baxışın yağı", "Durnalar", "Heyran olmuşam" və s. şeirləri xüsusi yer tutur.
Vaqifin ölümündən sonra şeirlərinin əlyazmaları məhv və talan edilmişdir. Buna baxmayaraq, aşıq poeziyası ilə bağlı yazdığı bir sıra şeirlər qorunub saxlanılır və bəzi insanlar əsərlərini oxuya bilirlər. Azərbaycan Yazıçılar Birliyi və Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində onlarla əl yazmasına rast gəlmək olar.
1967-ci ildə Şuşada olarkən Heydər Əliyev Vaqifin məzarını ziyarət etmək istəmiş, lakin məzarı tapa bilməmişdir. Onun göstərişi ilə məzar tapılmış və Əliyev yaxşı vəziyyətdə olmayan dağılmış məzarı ziyarət etmişdir. O, nitqlərinin birində gördüyü "bu məzarın Vaqifə layiq olmadığını" səsləndirmişdir.
Sonralar Ulu Öndər Heydər Əliyevin göstərişi ilə Vaqifin məzarı üzərində 1980-81-ci illərdə abidə və türbə tikildi.
1982-ci ilin yanvar ayında Heydər Əliyevin iştirakı ilə Molla Pənah Vaqifin məqbərəsinin təntənəli açılışı oldu. 1992-ci ilin may ayının 8-də bu məqbərə erməni işğalçıları tərəfindən dağıdılmışdır.
Molla Pənah Vaqifin muzey məqbərə kompleksinin inşasına memar A. V. Salamzadə və E.İ Kanukovun layihəsi əsasında 1977-ci ildə başlanılmışdır. Kompleks Şuşa şəhərinin görkəmli yeri olan Cıdır düzünə yaxın bir ərazidə şairin məzarı üstündə inşa edilmişdir. Burada M. P. Vaqifin Şuşa həyatını əks etdirən dövrə aid olan 80-ə yaxın eksponatda sərgilənirdi.
1982-ci ildə Heydər Əliyev Şuşada şairin məqbərəsi ilə yanaşı, eyni zamanda Şuşa Poeziya Evinin də açılışında və orada keçirilən "Vaqif poeziya günləri"-ndə iştirak etmişdir. Həmin tarixdən etibarən hər il avqust ayında "Vaqif poeziya günləri" keçirilir.
2016–2017-ci illərdə YUNESKO-nun yubileylər proqramı çərçivəsində "2016–2017-ci illər üçün görkəmli şəxslərin və əlamətdar hadisələrin yubileyləri proqramı"-na daxil edilmişdir.
12 yanvar 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Molla Pənah Vaqifin 300 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında sərəncam imzalamışdır.
8 noyabr 2021-ci ildə Şuşa işğaldan azad edildikdən sonra avqustun 29-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığı ilə Şuşada Vaqifin muzey-məqbərə kompleksinin təmir-bərpa və yenidənqurma işlərindən sonra açılışı olub.
Vaqif Poeziya Günləri Heydər Əliyev Fondu tərəfindən 2021-ci il avqust ayının 30-da şairin doğma şəhərində yenidən təşkil olunub.

Вагиф родился в 1717 году в селе Салахлы близ Газаха. В 1759 году им пришлось переселиться в Карабахское ханство.
Панах был хорошо образован. Он свободно говорил на персидском и арабском языках и имел обширные познания в астрономии, математике, музыке и поэзии. Вскоре после приезда в Карабах Вагиф переехал из Тартарбасара в Шушу и открыл там школу.
В произведениях Вагифа стихи «Бади-саба, скажи что-нибудь душе мое», «Если пойдешь на молитву завтрашняя песня», «Это праздник», «Твои глаза - палач, елей твоих глаз», «Дурналар»,«Я был поражен» и так далее, занимают особое место.
После смерти Вагифа рукописи его стихов были уничтожены и разграблены. Тем не менее, ряд написанных им стихов на тему ашугской поэзии сохранился, и они доступны в общественных библиотеках. Десятки рукописей можно найти в Союзе писателей Азербайджана и Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви.
Находясь в Шуше в 1967 году, Гейдар Алиев хотел посетить могилу Вагифа, но не смог ее найти. По его распоряжению могила была найдена, и Общенациональный Лидер посетил разрушенную гробницу, которая находилась в плохом состоянии. В одном из своих выступлений он сказал, что «эта могила не достойна Вагифа». Позже, по поручению Гейдара Алиева, в 1980-81 годах на могиле Вагифа были воздвигнуты памятник и могила.
Строительство музейно-мавзолейного комплекса Молла Панаха Вагифа было начато в 1977 году по проекту архитекторов А.В. Саламзаде и Е.И. Канукова. Комплекс построен на могиле поэта в районе Чыдырской равнины, известного места в Шуше. Здесь выставлено около 80 экспонатов, относящихся к периоду, отражающему жизнь народного мыслителя Вагифа Шуше.
В январе 1982 года при участии Гейдара Алиева был открыт мавзолей муллы Панаха Вагифа. 8 мая 1992 года, во время варварского захвата города, этот мавзолей был разрушен армянскими оккупантами.
В 1982 году, наряду с мавзолеем поэта в Шуше, Гейдар Алиев также принял участие в открытии Шушинского Дома поэзии и проводившихся там «Днях поэзии Вагифа». С этого дня «Дни поэзии Вагифа» проводятся каждый август. Он включен в «Программу юбилеев выдающихся личностей и знаменательных событий на 2016-2017 годы» в рамках юбилейной программы ЮНЕСКО на 2016-2017 годы.
12 января 2017 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал распоряжение о праздновании 300-летия Моллы Панаха Вагифа.
После освобождения Шушы, 8 ноября 2021 года, 29 августа по поручению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Шуше после ремонта и реконструкции был открыт музейно-мавзолейный комплекс Вагифа.
Дни поэзии Вагифа были реорганизованы Фондом Гейдара Алиева 30 августа 2021 года в городе, который его проставил.