Bülbül 22 iyun 1897-ci ildə Şuşa yaxınlığında Xanbağı adlanan yerdə anadan olmuşdur. 1920-ci ildən Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının (o zamanlar Birləşmiş Dövlət Teatrı opera truppası) solisti olmuşdur.
Fəaliyyətinin ilk illərində Üzeyir Hacıbəyovun "Leyli və Məcnun" (İbn Salam), "Əsli və Kərəm" (Kərəm), Z.Hacıbəyovun "Aşıq Qərib" (Qərib) operasında oynamışdır. 1927-ci ildə Bakı Konservatoriyasını bitirmişdir. Təhsilini davam etdirmək üçün dövlət xətti ilə İtaliyanın Milan şəhərinə getmişdir.
1931-ci ildə Milan Konservatoriyasını (Cüzeppe Anselmi, Delliponti və R. Qraninin sinfini) bitirib Azərbaycana geri dönmüş və Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında dərs deməyə başlamışdır.
1932-ci ildə onun təşəbbüsü ilə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyası nəzdində Azərbaycan xalq musiqisini öyrənən Elmi-Tədqiqat Musiqi Kabineti yaradılmışdır. 1937-ci ildə Moskvada Bülbülün təşəbbüsü ilə Ümumittifaq vokal konfransı keçirildi.
Bülbül aşıq yaradıcılığına dair şifahi materialların — xalq nağılları, əfsanə, dastan, qəzəllərin, aşıq musiqi yaradıcılığının 250 çap vərəqi həcmındə toplanması üçün briqadaların təşkil edilməsinin təşkilatçısıdır. Bülbül 1938–1961-ci illərdə keçirilmiş aşıqlar qurultaylarının və parlaq istedadların üzə çıxarılması üçün ilk musiqi olimpiadasının keçırılməsinin təşəbbüskarıdır.
1957-ci ildə keçirilən VI Ümumittifaq Moskva festivalında Şərq xalqlarının klassik oxuma müsabiqəsinin münsiflər heyətinə sədrlik etmişdir.
1961-ci ilin iyul ayında Şuşa şəhərində, keçmiş Şuşa real məktəbin zalında konsert verib. Bu konsert Bülbülün Şuşadakı axırıncı konserti idi.

Бюльбюль родился 22 июня 1897 года в местечке Ханбаги близ Шуши. С 1920 - солист Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета (затем оперная труппа Объединенного государственного театра).
В первые годы своей деятельности сыграл в «Лейли и Меджнун» Узеира Гаджибекова (Ибн Салам), «Асли и Карам» (Карам), «Ашиг Гариб» (Гариб). В 1927 году окончил Бакинскую консерваторию. Далее, он отправился в Милан, Италию, чтобы продолжить свое обучение оперному искусству.
В 1931 году после окончания Миланской консерватории (класс Джузеппе Ансельми, Деллипонти и Р. Грани) вернулся в Азербайджан и начал преподавать в Азербайджанской государственной консерватории.
В 1932 году по его инициативе при Азербайджанской государственной консерватории был создан Научно-исследовательский музыкальный факультет по изучению азербайджанской народной музыки. В 1937 году по инициативе Бюльбюля в Москве прошла Всесоюзная вокальная конференция.
Бюльбюль является собирателем материалов о творчестве ашугов - народных сказок, легенд, былин, газелей, ашугской музыки в количестве 250 печатных страниц.
Бюльбюль был инициатором проведения ашугских съездов в 1938–1961 годах и первой музыкальной олимпиады, выявившей блестящие таланты.
На VI Всесоюзном Московском фестивале в 1957 году он возглавлял жюри Конкурса восточного классического пения.