Üzeyir bəy Əbdülhüseyn oğlu Hacıbəyov -dünya şöhrətli bəstəkar, görkəmli musiqişünas alim, publisist, dramaturq, pedaqoq və ictimai xadim, müasir Azərbaycan peşəkar musiqi sənətinin və milli operasının banisi, Azərbaycanın əməkdar incəsənət xadimi (1935), SSRİ xalq artisti (1938), Azərbaycan Elmlər Akademiyasının akademiki (1945), professor (1940), Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri (1938-1948), Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının rektoru (1928-1929,1939-1948), Azərbaycan EA İncəsənət İnstitutunun direktoru (1945-1948) olmuşdur.
Hacıbəyovun 1908-ci il yanvarın 12-də Bakıda Hacı Zeynalabdin Tağıyevin teatrında göstərilən "Leyli və Məcnun" operası ilə təkcə Azərbaycanda deyil, bütün müsəlman Şərqində opera sənətinin əsası qoyulmuşdur. Hacıbəyov 1909-1915-ci illərdə bir-birinin ardınca "Şeyx Sənan" (1909), "Rüstəm və Söhrab" (1910), "Şah Abbas və Xurşidbanu" (1912), "Əsli və Kərəm" (1912), "Harun və Leyla" (1915) muğam operaların librettosunu xalq dastanları və rəvayətlər, Firdovsinin "Şahnamə" əsərinin motivləri əsasında yazmışdır.
O, "Leyli və Məcnun"dakı üslub xüsusiyyətlərini və estetik sənət prinsiplərini sonrakı operalarında da davam etdirmişdir.
Hacıbəyov həm də böyük musiqişünas alim idi. O, müasir Azərbaycan elmi musiqişünaslığının əsasını qoymuş, musiqiyə dair çoxlu məqalələr yazmış, tədqiqatlar aparmışdır.
Hacıbəyovun "Arşın mal alan" musiqili komediyası ingilis, alman, çin, ərəb, fars, polyak, ukrayna, belorus, gürcü və s. dillərə tərcümə edilmişdir.

Uzeyir bey Abdulhuseyn oglu Hajibeyov — world-famous composer, prominent musicologist, scientist, publicist, playwright, pedagogue and public figure, founder of modern Azerbaijani professional music and national opera, Honored Art Worker of Azerbaijan (1935), People's Artist of the USSR (1938). He was an academician of the Academy of Science (1945), professor (1940), chairman of the Union of Composers of Azerbaijan (1938-1948), rector of the Azerbaijan State Conservatory (1928-1929, 1939-1948), director of the Institute of Arts of the Azerbaijan Academy of Sciences (1945-1948).
Hajibeyov's opera "Leyli and Majnun" performed at the Haji Zeynalabdin Tagiyev theater in Baku on January 12, 1908 laid the foundation of opera not only in Azerbaijan, but in the whole Muslim East.
In 1909-1915, Hajibeyov wrote "Sheikh Sanan" (1909), "Rustam and Sohrab" (1910), "Shah Abbas and Khurshidbanu" (1912), "Asli and Karam" (1912), "Harun and Leyla "(1915) as well as he wrote a libretto of mugam operas based on folk tales and legends, motifs of Firdovsi's Shahname.
Hajibeyov was also a great musicologist. He laid the foundation of modern Azerbaijani scientific musicology, wrote many articles on music and conducted various researches.