Cabbar Qaryağdıoğlu 1861-ci ildə Şuşada Seyidli məhəlləsində anadan olmuşdur. Uşaqlıqdan məhəllə uşaqları ilə "Qayabaşında", "Qırxpilləkəndə", "Ağzıyastı kahada" quzu otaran Cabbar saatlarla "Dəlikdaşın" üstündə oturaraq zümzümə edərdi.
Cabbar Qaryağdıoğlu xanəndə, bəstəkar, musiqi xadimi və Azərbaycanın 1935-ci ildə xalq artisti olmuşdur.
Azərbaycan xanəndəlik sənətinin ən görkəmli nümayəndələrindən biri idi. Cabbar Qaryağdıoğlunun səsi güclü dramatik-tenor tipli səs idi. O, bu güclü və əzəmətli səsi ilə son dərəcə lirik-minor ruhlu muğam sayılan "Segah"ı olduqca həzin və yumşaq, eyni zamanda, yanıqlı səsləndirməklə adamda elə təsəvvür yaradırdı ki, muğamı dramatik tenor yox, lirik tenor oxuyur.
Azərbaycanda opera sənətinin meydana gəlməsində də onun rolu böyükdür.
Opera səhnəmizin ilk aktyoru məhz Qaryağdıoğlu olmuşdur. Onun "Şahnaz"ı, "Qatar"ı, "Heyratı"sı musiqi xəzinəmizin ən qiymətli inciləridir. Cabbar Qaryağdıoğlu Azərbaycan
Dövlət Konservatoriyasının ilk təşkilatçılarından biri olmuşdur.
1934-cü il mayın 30-da Tiflisdə Cənubi Qafqaz xalqlarının incəsənət olimpiadasında 74 yaşlı Cabbar Qaryağdıoğlu qeyri-adi sənətkarlıq və saflığı ilə fərqlənən ən yaxşı çıxışına görə birinci yerə layiq görülmüş və Zaqafqaziya Mərkəzi İcraiyyə Komitəsinin birinci dərəcəli Fəxri fərmanı ilə təltif edilmişdir.
1936-cı il martın 31-də M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Dövlət Dram Teatrının binasında Cabbar Qaryağdıoğlunun anadan olmasının 75 illiyi təntənəli surətdə qeyd edildi.1938-ci ildə isə Cabbar Qaryağdıoğlu uzun illər səmərəli yaradıcılıq fəaliyyətinə və musiqi mədəniyyətimizin inkişafındakı ölməz xidmətlərinə görə "Şərəf nişanı ordeni" ilə təltif edilmişdir.
Cabbar Qaryağdıoğlunun fonovalikə köçürülmüş 50 xalq mahnısı 1938-ci ildə Azərbaycan musiqisini öyrənən elmi tədqiqat kabineti tərəfindən "Azərbaycan xalq nəğmələri" başlığı altında ayrıca kitab şəklində çap edilmişdir.
Cabbar Qaryağdıoğlunun şairliyi də vardı. "İrəvanda xal qalmadı" adlı mahnı bəstələyib oxuyur.
XX yüzilin əvvəllərinədək Azərbaycan xanəndələri farsdilli şeirlərlə muğam melodiyalarını ifa etmək ənənəsinə riayət edirdilər. Bu ənənəyə görkəmli Azərbaycan xanəndəsi Cabbar Qaryağdıoğlu son qoydu. Onunla başlayaraq, muğamların Azərbaycan dilində ifası Azərbaycanda, eləcə də Azərbaycan muğamlarının çox geniş populyarlığa malik olduğu bütün Güney Qafqazda ənənəyə çevrildi.

Джаббар Гарягдыоглу родился в 1861 году в районе Сеидли города Шуша. В детстве Джаббар, пасший ягнят с детьми из окрестностей в «Гаябаши», «Кирхпиллакенде», «Агзясти кахада», часами напевал, сидя на «Даликдаше». Джаббар Гарягдыоглу был певцом, композитором, музыкантом и одним из самых ярких представителей певческого искусства.
Голос Джаббара Гарягдыоглу был сильным драматически-теноровым типом. Этим сильным и величественным голосом он спел «Сегах», который считается чрезвычайно лирико-минорным духовным мугамом, очень грустным и мягким, но в то же время жгучим, создавая впечатление, что мугам поет лирический тенор. Его роль в создании оперы в Азербайджане также велика, т.к. он был первым артистом нашей оперной сцены. Его «Шахназ», «Катар», «Хейрати» - самые драгоценные жемчужины нашего музыкального сокровища. Джаббар Гарягдыоглу был одним из первых организаторов Азербайджанской государственной консерватории.
30 мая 1934 года на Южно-Кавказской художественной олимпиаде в Тбилиси, 74-летний Джаббар Гарягдыоглу был удостоен первого места за выдающуюся работоспособность и чистоту голоса и был награжден главным орденом Почета Закавказского Центрального Исполнительного Комитета.
31 марта 1936 года в здании Азербайджанского государственного драматического театра имени М.Азизбекова торжественно отмечалось 75-летие со дня рождения Джаббара Гарягдыоглу, награжденного орденом «Честь».
50 народных песен Джаббара Гарягдыоглубыли изданы в 1938 году под названием «Азербайджанские народные песни».
У Джаббара Гарягдыоглу тоже были стихи. Он сочинил и исполнил песню «В Ереване не осталось родинок».
До начала ХХ века азербайджанские певцы следовали традиции исполнения мугамных мелодий на персидские стихи. Выдающийся азербайджанский певец Джаббар Гарягдыоглу положил конец этой традиции. Начиная с него, исполнение мугамов на азербайджанском языке стало традицией в Азербайджане, а также на всем Южном Кавказе, где азербайджанские мугамы очень популярны.