16 yaşında olarkən ustadı İslam Abdullayevlə birgə iştirak etdiyi məclisdə təbrizli xanəndə Əbdülhəsən xanın yolu ilə "Kürd-Şahnaz" muğamını heyrətamiz bir tərzdə ifa etdiyinə görə müəllimi ona "Xan Şuşinski" adını vermişdir. Xanın bir xanəndə kimi yetişməsində, həmçinin Cabbar Qaryağdıoğlunun və Seyid Şuşinskinin böyük təsiri olmuşdur.
1920-ci illərdə Xan Şuşinski Bakıya gələrək öz ifaçılıq fəaliyyətini genişləndirmişdir. Xanın repertuarında "Mahur–Hindi", "Bayatı-Qacar", "Qatar" dəsgahları, "Qarabağ şikəstəsi", "Arazbarı", "Heyratı" zərbi muğamları ilə yanaşı, xalq mahnıları və təsniflər böyük yer tuturdu. Xan Şuşinski xalq mahnılarını xüsusi bir şövqlə oxuyur, onlara yeni bir çalarlar aşılayırdı.
1934-cü ildə Xan Şuşinski Tiflis şəhərində keçirilən Zaqafqaziya xalqlarının birinci incəsənət olimpiyadasında böyük müvəffəqiyyət qazanaraq, birinci mükafata layiq görüldü. O, digər ölkələrdə də Azərbaycan musiqi mədəniyyətini yüksək səviyyədə və layiqincə təmsil etmişdir.
1960-cı ildə Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının nəznində "Muğam studiyası" yaratmış və burada gənc xanəndələrə muğamın sirrlərini öyrətmişdir.
O, həmçinin Azərbaycan Dövlət Musiqi Məktəbində dərs demiş, muğam ifaçılarının yeni nəslini yaratmışdır. Xan əsl yaradıcı sənətkar kimi milli musiqi xəzinəsini yeni mahnılarla zənginləşdirirdi. Bu baxımdan onun "Qəmərim", "Şuşanın dağları" mahnıları dillər əzbəri olmuşdur. Xan Şuşinski öz yaradıcılığında bəstəkar mahnılarına da müraciət etmişdir. Bu mənada Üzeyir Hacıbəyovun "Qara göz" mahnısının ilk ifaçısı olmuş və mahnını yüksək zövqlə oxuyaraq yaşatmışdır.

Khan Shushinsky was born on August 20, 1901 in Shusha. When he was 16 years old, his teacher named him "Khan Shushinsky" because he sang "Kurd-Shahnaz" mugam in an amazing way. Jabbar Qaryagdioglu and Seyid Shushinsky also had a great influence on the Khan's upbringing as a singer.
In the 1920s, Khan Shushinsky came to Baku and expanded his performing activities. Along with "Mahur-Hindi", "Bayati-Gajar", "Qatar" instruments, "Karabakh shikestasi", "Arazbari", "Heyrati" percussion mugams, folk songs and classifications took a big place in the Khan's repertoire. Khan Shushinsky sang folk songs with special enthusiasm, instilling new shades in them.
In 1934, Khan Shushinsky was awarded the first prize at the first Transcaucasian Art Olympiad in Tbilisi. He also represented the Azerbaijani music culture at a high level and with dignity in other countries.
In 1960, he established the "Mugam Studio" under the auspices of the Azerbaijan State Philharmonic, where he taught young singers the secrets of mugam.
He also taught at the Azerbaijan State Music School and created a new generation of mugam singers. As a true creative artist, Khan enriched the national music treasury with new songs. From this point of view, his songs "Gamarim", "Shusha's mountains" were memorized. Khan Shushinsky also addressed the composer's songs in his work. In this sense, he was the first singer of Uzeyir Hajibeyov's song "Black Eye" and sang it with great pleasure.