16 yaşında olarkən ustadı İslam Abdullayevlə birgə iştirak etdiyi məclisdə təbrizli xanəndə Əbdülhəsən xanın yolu ilə "Kürd-Şahnaz" muğamını heyrətamiz bir tərzdə ifa etdiyinə görə müəllimi ona "Xan Şuşinski" adını vermişdir. Xanın bir xanəndə kimi yetişməsində, həmçinin Cabbar Qaryağdıoğlunun və Seyid Şuşinskinin böyük təsiri olmuşdur.
1920-ci illərdə Xan Şuşinski Bakıya gələrək öz ifaçılıq fəaliyyətini genişləndirmişdir. Xanın repertuarında "Mahur–Hindi", "Bayatı-Qacar", "Qatar" dəsgahları, "Qarabağ şikəstəsi", "Arazbarı", "Heyratı" zərbi muğamları ilə yanaşı, xalq mahnıları və təsniflər böyük yer tuturdu. Xan Şuşinski xalq mahnılarını xüsusi bir şövqlə oxuyur, onlara yeni bir çalarlar aşılayırdı.
1934-cü ildə Xan Şuşinski Tiflis şəhərində keçirilən Zaqafqaziya xalqlarının birinci incəsənət olimpiyadasında böyük müvəffəqiyyət qazanaraq, birinci mükafata layiq görüldü. O, digər ölkələrdə də Azərbaycan musiqi mədəniyyətini yüksək səviyyədə və layiqincə təmsil etmişdir.
1960-cı ildə Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının nəznində "Muğam studiyası" yaratmış və burada gənc xanəndələrə muğamın sirrlərini öyrətmişdir.
O, həmçinin Azərbaycan Dövlət Musiqi Məktəbində dərs demiş, muğam ifaçılarının yeni nəslini yaratmışdır. Xan əsl yaradıcı sənətkar kimi milli musiqi xəzinəsini yeni mahnılarla zənginləşdirirdi. Bu baxımdan onun "Qəmərim", "Şuşanın dağları" mahnıları dillər əzbəri olmuşdur. Xan Şuşinski öz yaradıcılığında bəstəkar mahnılarına da müraciət etmişdir. Bu mənada Üzeyir Hacıbəyovun "Qara göz" mahnısının ilk ifaçısı olmuş və mahnını yüksək zövqlə oxuyaraq yaşatmışdır.

Хан Шушинский родился 20 августа 1901 года в городе Шуша.
Когда ему было 16 лет, учитель назвал его «Хан Шушинский», потому что он удивительным образом спел мугам «Курд-Шахназ». Джаббар Гарягдыоглу и Сеид Шушинский также оказали большое влияние на воспитание Хана как певца.
В 20-е годы Хан Шушинский приехал в Баку и расширил свою исполнительскую деятельность. Наряду с инструментами «Махур-Хинди», «Баяты-Гаджар», «Катар», «Карабахский шикестаси», «Аразбари», «Хейрати» большое место в репертуаре Хана заняли ударные мугамы, народные песни и классификации. Хан Шушинский с особым энтузиазмом пел народные песни, привнося в них новые оттенки.
В 1934 году Хан Шушинский получил первую премию на первой Закавказской художественной олимпиаде в Тбилиси. Он также представлял азербайджанскую музыкальную культуру на высоком уровне и достойно в других странах.
В 1960 году он основал «Студию мугама» при Азербайджанской государственной филармонии, где обучал молодых певцов секретам мугама.
Он также преподавал в Азербайджанской государственной музыкальной школе и создал новое поколение исполнителей мугама. Как настоящий творческий артист, Хан пополнил национальную музыкальную сокровищницу новыми песнями. С этой точки зрения запомнились его песни «Гамарим», «Шушинские горы». Хан Шушинский также обратился к песням композитора в своем произведении. В этом смысле он был первым исполнителем песни Узеира Гаджибекова «Черные глаза» и спел ее с большим удовольствием.