Niyazi Zülfüqar oğlu Tağızadə–Hacıbəyov 1912-ci ildə avqustun 20-də Tbilisi şəhərində dövrünün tanınmış bəstəkarı Zülfüqar Hacıbəyovun ailəsində anadan olmuşdur. Əslən şuşalıdır.
"Xosrov və Şirin" operasının (1942), "Çitra" baletinin (1961), "Zaqatala süitası" (1934), "Qaytağı" (1939), "Konsert valsı" simfonik əsərlərinin, "Rast" simfonik müğamının (1949) "1920-ci ildə" opera-kantatasının, simfonik orkestr üçün "Rəqs süitası"nın, Hindistan yazıçısı Rabindranat Taqorun əsərləri əsasında yaratdığı "Çitra" baletininin (1962) və sairə musiqi əsərlərinin müəllifidir.
Niyazi Z. Hacıbəylinin "Aşıq Qərib", Ü. Hacıbəylinin "Arşın mal alan" və s. əsərlərinin yeni redaksiyalarını hazırlamış, Azərbaycan xalq mahnılarını ("Xumar oldum", "Qaragilə", "Ay bəri bax", "Küçələrə su səpmişəm" və s. ) simfonik orkestr üçün işləmiş, 1935-ci ildə "Rast" və "Şur" muğamlarını nota salmışdır.
Niyazi 1934-cü ildə "Zaqatala süitası"nı yazmış, 1944-cü ildə iki hissəli "Qəhrəmanlıq" simfoniyası üzərində işini bitirmişdir. Azərbaycan musiqisində ilk simfonik əsərlərin müəlliflərindən olan Niyazi milli simfonizmin təşəkkülü və inkişafında əhəmiyyətli rol oynamışdır. Azərbaycan milli dirijorluq məktəbinin formalaşması Niyazinin adı ilə bağlıdır.
İfaçılıq sənəti tanınmış sənətkarlar D. Şostakoviç. Ş. Q. Şarayev, K. Sekki, B. Tarcan, V. Dobiaş və b. tərəfindən yüksək qiymətləndirilən Niyazi Azərbaycana qayıdaraq Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının bədii rəhbəri və baş dirijoru təyin edilmişdir.
Niyazinin "Konsert valsı" və s. simfonik əsərləri, fortepiano ilə orkestr üçün konserti klassik musiqi əsərləri hesab olunur. O, "Təbrizim", "Dağlar qızı", "Vətən haqqında mahnı", "Arzu" mahnılarının müəllifidir. Niyazi Ə. Haqverdiyevin "Dağılan tifaq", C. Cabbarlının "Almas", S. Vurğunun "Vaqif, A. Korneyçukun "Polad qartal" dram tamaşalarına, həmçinin "Almas", "Kəndlilər", "Fətəli xan" və s. kinofilmlərə yazılmış musiqilərin müəllifidir.

Ниязи Тагизаде-Гаджибеков родился 20 августа 1912 года в Тбилиси в семье известного композитора своего времени Зульфугара Гаджибекова. Он родом из Шуши.
Опера «Хосров и Ширин» (1942), балет «Читра» (1961), «Загатальская сюита» (1934), «Возвращение» (1939), симфонические произведения «Концертный вальс», симфонический мугам «Раст» (1949) »1920 - Автор оперы-кантаты, «Танцевальной сюиты» для симфонического оркестра, балета «Читра» (1962) по произведениям индийского писателя Рабиндраната Тагора (1962) и других музыкальных произведений, подготовил новые редакции произведений. «Мал алан» и др.
Работал для симфонического оркестра азербайджанских народных песен («Хумар олдум», «Карагила», «Ай бери бах», «Кучелера су сепмишам» и др. »И« Шур ». Ниязи. написал «Загатальскую сюиту» в 1934 году, закончил работу над двухчастной симфонией «Героизм» в 1944 году. Ниязи, один из авторов первых симфонических произведений в азербайджанской музыке, сыграл важную роль в становлении и развитии национальной симфонии. Играл. Азербайджанский национальный дирижер.
Становление школы связано с именем Ниязи. Известные исполнители Д. Шостакович. Ş. Г. Шараев, К. Секки, Б. Таркан, В. Добяш и другие. Вернувшись в Азербайджан, Ниязи был назначен художественным руководителем и главным дирижером Государственного академического театра оперы и балета. «Концертный вальс» Ниязи и другие.
Симфонические произведения, концерты для оркестра с фортепиано считаются произведениями классической музыки.
Он является автором песен «Тебризим», «Даглар гызы», «Ватан хакида ман», «Арзу». Ниязи А. Он является автором музыки к драматам «Разрушенный союз» Хагвердиева, «Алмас» Дж. Джаббарлы, «Вагиф» С. Вургуна, драмы А. Корнейчука «Стальной орел», а также «Алмас», «Крестьяне», «Фатали хан». »и другие фильмы.