Azərbaycanın tanınmış rejissoru, teatr rəhbəri Şəmsi Bədəlbəyli 1911-ci ildə Şuşada ziyalı ailəsində doğulub. Atası Bədəl bəy Bədəlbəyli, əmisi Əhməd Ağdamski (Bədəlbəyli) milli dram və musiqi teatrımızın dirçəlişində rol oynamışdır.
Bədəl bəy həm müəllimlik edir, həm də aktyor kimi səhnəyə çıxır, operetta, opera və dram əsərlərinin tamaşalarında oynayırdı. Orta məktəbi bitirəndən sonra o, atasının yolu ilə gedərək Bakı Pedaqoji Texnikumunda təhsil alıb.
Tələbə vaxtı həvəskar aktyor kimi tamaşalarda oynayan Şəmsi Bədəlbəyli 1927-ci ildə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasının xalq çalğı alətləri sinifinə daxil olub. Tələbə olarkən Milli Dram Teatrının kiçik orkestrində tar çalıb. Yaş fərqlərinə baxmayaraq, burada dramaturq Cəfər Cabbarlı, aktyor-rejissor İsmayıl Hidayətzadə ilə, rejissor Aleksandr Tuqanovla dostluq edib. 1932-ci ildə rejissor assistenti kimi bir neçə tamaşanın hazırlıq prosesində iştirak edib.
Onun sənət qabiliyyətini nəzərə alan Xalq Maarif Komissarlığı 1933-cü ildə Moskvaya təhsil və təcrübə almağa göndərib. Rejissorun sənət müəllimləri böyük sənətkarlar Kote Marcanaşvili və Aleksey Popov olub. Moskvadakı Malı Teatrda tamaşaya hazırlanan Fridrix Şillerin "Don Karlos" tamaşasında rejissor assistenti kimi çalışıb. Təhsilin başa vurub Bakıya qayıdan Şəmsi Bədəlbəyli Akademik Milli Dram Teatrının rejissor heyətinə işə götürülüb və 1941-ci ilə qədər bu kollektivdə çalışıb. Daha sonralar "Gənc işçi" qəzetində işləyən, teatrşünas kimi də fəaliyyət göstərən Şəmsi Bədəlbəyli "Vətən yolunda" qəzetinin əməkdaşı kimi İranın Təbriz şəhərinə ezam edilib.
Qəzetdə mədəniyyət mövzusunda məqalələr yazan Bədəlbəylinin Təbrizdə teatr həvəskarları ilə Üzeyir bəyin "Arşın mal alan", Zülfüqar Hacıbəylinin "Əlli yaşında cavan" operettalarını tamaşaya hazırlayıb. Şəmsi Bədəlbəylinin tamaşaları əlvan cazibədarlığı, koloritli forma həlli, həssas musiqi duyumu, aktyor ansamblı ilə səciyyəvi idi.

Well-known theater director Shamsi Badalbeyli was born in 1911 in Shusha in an intellectual family. His father Badal bey Badalbeyli and uncle Ahmad Agdamski (Badalbeyli) played a significant role in the revival of our national drama and music theater. Badal Bey is both a teacher and an actor, performing in operettas, operas and plays. After graduating from high school, he followed in his father's footsteps and studied at the Baku Pedagogical College.
Shamsi Badalbeyli, who played as an amateur actor as a student, entered the class of folk instruments of the Azerbaijan State Conservatory in 1927. When he was a student, he played the tar in the small orchestra of the National Drama Theater. Despite the age differences, young Shamsi had become friend with Jafar Jabbarli, Ismail Hidayatzade and director Alexander Tuganov. In 1932, as an assistant director, he participated in the preparation of several performances.
Taking into account his artistic abilities, the People's Commissariat of Education sent him to Moscow in 1933 to study and gain experience. His teachers were great artists Kote Marcanashvili and Alexey Popov. He worked as an assistant director on Friedrich Schiller's play "Don Carlos", which was prepared for performance at the Mali Theater in Moscow.
Shamsi Badalbeyli, who returned to Baku after graduation, was hired as a director of the Academic National Drama Theater and worked in this team until 1941. Later, Shamsi Badalbeyli, who worked at the Young Workers newspaper and also as a theater critic, was sent to Tabriz, Iran, as an employee of the Vatan Yolunda newspaper.
Shamsi Badalbeyli's performances were characterized by colorful charm, colorful form solution, sensitive musical sense, and ensemble of actors.