XX əsr Azərbaycan ictimai-siyasi fikir tarixinin ən parlaq nümayəndələrindən biri olan Yusif Vəzir Çəmənzəminli 1887-ci il sentyabrın 12-də Şuşa şəhərində dünyaya gəlib.
İlk təhsilini Şuşada "Kar Xəlifə" ləqəbi ilə tanınan Molla Mehdinin məktəbində alıb.
Şuşada baş verən erməni-müsəlman toqquşmaları nəticəsində məktəbi tərk etməyə məcbur olan Yusif Vəzir təhsilini davam etdirmək üçün Bakıya gedir.
1910-cu ildə Bakı realnı məktəbini bitirən gənc yazıçı Kiyev şəhərindəki Müqəddəs Vladimir adına İmperator Universitetinin hüquq fakültəsinə daxil olur. Bu dövrlərdə Yusif Vəzir uşaqlar üçün yazdığı və əsasını xalq nağıllarından götürdüyü məşhur "Məlik Məmməd" nağılını qələmə alır.

Юсиф Вазир Чаманзаминли, один из ярчайших представителей истории общественно-политической мысли Азербайджана ХХ века, родился 12 сентября 1887 года в Шуше.
Начальное образование он получил в Шуше в школе муллы Махди, известной как «Снежный Халифа». Юсиф Вазир, вынужденный бросить школу в результате армяно-азербайджанских столкновений в Шуше, едет в Баку для продолжения образования.
После окончания Бакинского реального училища в 1910 году, молодой писатель поступил на юридический факультет Императорского университета имени Святого Владимира в Киеве.
В этот период Юсиф Вазир написал знаменитую сказку «Малик Мамед», написанную для детей по мотивам народных сказок.
Ю.В. Чаманзаминли скончался 3 января 1943 г. в концлагере на станции Сухобезводная Нижегородской области и похоронен на кладбище на берегу реки Бетлуга.