XX əsr Azərbaycan ictimai-siyasi fikir tarixinin ən parlaq nümayəndələrindən biri olan Yusif Vəzir Çəmənzəminli 1887-ci il sentyabrın 12-də Şuşa şəhərində dünyaya gəlib.
İlk təhsilini Şuşada "Kar Xəlifə" ləqəbi ilə tanınan Molla Mehdinin məktəbində alıb.
Şuşada baş verən erməni-müsəlman toqquşmaları nəticəsində məktəbi tərk etməyə məcbur olan Yusif Vəzir təhsilini davam etdirmək üçün Bakıya gedir.
1910-cu ildə Bakı realnı məktəbini bitirən gənc yazıçı Kiyev şəhərindəki Müqəddəs Vladimir adına İmperator Universitetinin hüquq fakültəsinə daxil olur. Bu dövrlərdə Yusif Vəzir uşaqlar üçün yazdığı və əsasını xalq nağıllarından götürdüyü məşhur "Məlik Məmməd" nağılını qələmə alır.

Yusif Vazir Chamanzaminli, one of the brightest representatives of the history of socio-political thought in Azerbaijan in the 20th century, was born on September 12, 1887 in Shusha.
He received his primary education in Shusha at the school of Mullah Mahdi, known as "Snow Khalifa".
Yusif Vazir, who was forced to leave school as a result of the Armenian-Azerbaijani clashes, headed to Baku to continue his education. After graduating from the Baku Real School in 1910, the young writer entered the law faculty of the Imperial University named after St. Vladimir in Kiev.
During this period, Yusif Vazir wrote the famous tale "Malik Mammad" written for children and based on folk tales.
Evidence points to the fact that Chamanzaminli was the primary core author of the famous romance novel Ali and Nino first published in 1937 in Austria under the pen-name of Kurban Said.